Audyt dostępności i certyfikacja dostępności

przez Hubert Majewski
Odsłony: 440

W naszej ofercie dostępne są nowe usługi – audyt dostępności i certyfikacja dostępności.

Dostępność to cecha, dzięki której z produktów, usług i przestrzeni może korzystać na równi jak największa liczba osób. Temat dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami stale zyskuje na znaczeniu, rośnie świadomość obywateli w tym zakresie, a jednocześnie presja na funkcjonujące na rynku podmioty, aby tę dostępność zapewniały.

W 2019 r. do polskiego porządku prawnego weszła nowa, przełomowa ustawa, o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Stwarza ona ramy prawno-organizacyjne do urzeczywistnienia idei dostępności w naszym kraju,

W ustawie przewidziano specjalną procedurę certyfikacji dostępności dla przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych zainteresowanych potwierdzeniem, że ich działalność, spełnia wymagania określone w ustawie.

Certyfikacja polega na:

- weryfikacji spełnienia minimalnych wymagań, o których mowa w art. 6 ustawy przez przeprowadzenie audytu dostępności;

- sformułowaniu szczegółowych zaleceń w zakresie poprawy zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez dany podmiot;

- wydaniu certyfikatu dostępności.

Certyfikację prowadzić mogą jedynie podmioty wybrane w otwartym naborze prowadzonym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. W wyniku naboru stworzono listę podmiotów uprawnionych do certyfikacji opublikowaną na stronie ministerstwa. Na liście tej znalazła się również nasza firma.

Przedsiębiorcy lub organizacje pozarządowe chcący skorzystać z certyfikacji powinni:

- wybrać jeden z podmiotów z wykazu,

- wystąpić z wnioskiem o wydanie certyfikatu do wybranego podmiotu,

- uzgodnić treść i zakres umowy z wybranym podmiotem z wykazu, w tym wysokość opłaty ceryfikacyjnej uwzględniając art 22 ust. 3 ustawy,

- zawrzeć  umowę z wybranym podmiotem,

- wnieść opłatę certyfikacyjną ustaloną w umowie,

- poddać się audytowi  dostępności prowadzonemu przez podmiot,  z którym zawarto umowę.

Uzyskany po zakończeniu całego procesu certyfikat będzie ważnym sygnałem dla rosnącej grupy klientów ze szczególnymi potrzebami świadczącym o tym, że przedsiębiorca lub NGO potrafi zapewnić ich obsługę lub dać im możliwość zatrudnienia w ich strukturach. 

Posiadanie certyfikatu uprawnia także do obniżenia o 5% składek ponoszonych przez przedsiębiorcę lub organizacje pozarządową na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jako podmiot uprawniony oferujemy usługę takiej certyfikacji.

Jako podmiot uprawniony do certyfikacji dostępności dysponujemy zespołem ekspertów posiadającym kwalifikacje do prowadzenia audytów dostępności również w jednostkach, które nie są uprawnione lub zainteresowane ubieganiem się o certyfikat dostępności, lecz z różnych względów pragną wdrożyć w swojej organizacji standardy dostępności i poszukują w tym celu wsparcia doradczego.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług w zakresie audytu dostępności i certyfikacji dostępności.